Trasa piesza, średnio wymagająca, widokowa

czas: ok. 2h 40 minut
długość: 8,8 km

Przełęcz Jugowska
wędrówkę rozpoczynamy szlakiem żółtym, na który wejście (przez szlaban) znajduje się poniżej Przełęczy Jugowskiej. Samochód możemy zostawić na parkingu przy drodze, zlokalizowanym tuż przed wejściem na szlak.

Taras pod Kozią Równią
(+20 minut) Poruszamy się po przyjemnej utwardzonej i szerokiej drodze. W sezonie zimowym jest to trasa narciarstwa biegowego (niedźwiedź). Po ok. 20 minutach dotrzemy do platformy widokowej, z której podziwiać możemy panoramę ziemi dzierżoniowskiej z Pieszycami na pierwszym planie.

Trasa dwoch wiezy1 Trasa przez Lisie Skalki1

Kozie Siodło
(+25 minut) Kontynuujemy wycieczkę w kierunku Przełęczy Kozie Siodło, miejsca gdzie zbiega się kilka szlaków. Po drodze cały czas towarzyszyć nam będą piękne widoki Pieszyc, Dzierżoniowa i Ślęży. Na Kozim Siodle zmieniamy szlak na zielony w kierunku Lisich Skałek.

Lisie Skałki
(+ 35 minut) Nieco ponad pół godziny zajmie nam dotarcie do Lisich Skałek, gdzie zmieniamy szlak na niebieski i wspinamy się w górę w kierunku Grabiny. Warto co jakiś czas oglądać się za siebie, bo z każdym krokiem ku górze za plecami zostawiać będziemy panoramę Sokolca oraz Wielkiej Sowy.

Trasa dwoch wiezy1 Trasa dwoch wiezy2

Rozdroże pod Kozią Równią
(+45 minut) Fragment niebieskiego szlaku przez Grabinę należy do rzadziej uczęszczanych przez turystów, zatem przez trzy kwadranse w samotności możemy cieszyć się dźwiękami lasu. Na Rozdrożu pod Kozią Równią nadal trzymamy się szlaku niebieskiego.

Schronisko PTTK Zygmuntówka
(+20 minut) Cały czas szlakiem niebieskim kierujemy się do Schroniska PTTK Zygmuntówka. Przecinamy drogę powiatową i wąską leśną ścieżką podążamy do schroniska. Warto się tu zatrzymać i skosztować dobrej kuchni oraz lokalnego piwa, podziwiając jednocześnie widoki, obok których nie przejdziecie obojętnie.

Trasa na Wielka Sowe8 Trasa przez Lisie Skalki2

Parking pod Przełęczą Jugowską
(+15 minut) Do parkingu, gdzie zostawiliśmy samochód stąd mamy już niespełna 15 minut szlakiem czerwonym, a następnie asfaltową drogą kilkadziesiąt metrów w kierunku Pieszyc.

Trasa z: Przełęcz Jugowska | mapa-turystyczna.pl