Trasa piesza, dla wprawionych piechurów

czas: ok. 4h
długość: 12,5 km

Kamionki (parking przy Czarnym Rycerzu)
Wędrówkę rozpoczynamy wchodząc na ścieżkę sentymentalną (pierwszy zakręt rozpoczynający górskie serpentyny). Podczas wędrówki podziwiać możemy wyjątkowo skalisty krajobraz.

Trasa Czarny Rycerz1 Trasa Czarny Rycerz2

Ścieżka sentymentalna
(+ 10 minut) Pierwszą atrakcją, którą napotkamy już po zaledwie 10 minutach drogi jest drewniana kładka przy kilkumetrowym wodospadzie, gdzie można odpocząć wsłuchując się w szum kaskady wodnej.

Śpiewak
(+ 30 minut) Następnie ze ścieżki sentymentalnej wchodzimy na szlak czarny. Po około 30 minutach dojdziemy do Śpiewaka.

Trasa Czarny Rycerz3 Trasa Czarny Rycerz4

Kozie Siodło
(+40 minut) Kontynuując podróż czarnym szlakiem kierujemy się szeroką utwardzoną lecz stromą drogą do Przełęczy Kozie Siodło. To doskonałe miejsce na odpoczynek.

Wielka Sowa
(+45 minut) Zmieniamy szlak na czerwony i kierujemy się na najwyższy szczyt Gór Sowich – Wielką Sowę, której charakterystycznym punktem jest 25 metrowa wieża widokowa.
Wejście na balkon widokowy jest możliwe po zakupie biletu wstępu:
3 zł – bilet ulgowy
6 zł – bilet normalny
Wieża widokowa na Wielkiej Sowie w sezonie letnim (w okresie od 1 maja do 31 października) czynna jest codziennie w godzinach od 10:00 do 18:00 (pod warunkiem korzystnych warunków pogodowych). W sezonie zimowym czynna jest w weekendy w godzinach od 9:30 do 15:30.

Trasa Czarny Rycerz5 Trasa dwoch wiezy4

Rozdroże pod Młyńskiem
(+30 minut) Z Wielkiej Sowy schodzimy szlakiem niebieskim kierując się do Rozdroża pod Młyńskiem. Czeka nas 30 minut wędrówki wąskim, stromym i kamienistym szlakiem.

Stara Jodła
(+10 minut) Kontynuując wędrówkę szlakiem niebieskim dotrzemy do Przełęczy Stara Jodła przez którą przebiega ścieżka przyrodnicza. To doskonałe miejsce na odpoczynek.

Trasa Czarny Rycerz6 Trasa Czarny Rycerz8

Kamionki
(+30 minut) Następnie kierujemy się szlakiem żółtym do Kamionek. Na trasie znajdziemy tablice informacyjne opisujące różne aspekty środowiska przyrodniczego. Po około pół godziny dotrzemy do pochodzącego z lat 1792 – 95 kościoła pw. Aniołów Stróżów w Kamionkach. W murze po lewej stronie od wejścia umieszczony jest kamienny, okazały krzyż pokutny z wyrytym nożem.

Trasa Czarny Rycerz7 Trasa Czarny Rycerz9

Smocza Jama
(+15 minut) Asfaltową drogą kierujemy się ok. 200 m w górę wsi. Przed mostem, po lewej stronie odbijamy na szlak czerwony, który w 10 minut doprowadzi nas do Smoczej Jamy –  wyrobiska dawnego kamieniołomu serpentynitu - najbardziej znanej pozostałości kopalnianej w Kamionkach.

Kamionki (parking przy Czarnym Rycerzu)
(+30 minut) Ze Smoczek Jamy pozostaje nam powrót do asfaltowej drogi i spacer do parkingu przy hotelu Czarny Rycerz.

Trasa z: Czarny Rycerz | mapa-turystyczna.pl