Alicja Niemiec - Hajduk

Honorowym Obywatelem Gminy Pieszyce
 
 
     W pierwszą rocznicę śmierci pani Alicji – 16 października 2013 roku w Pałacu odbyła się uroczysta sesja Rady Miejskiej Pieszyc, której celem było wręczenie Tytułu Honorowego Obywatela Gminy Pieszyce. W naturalnej scenerii Zielonej Komnaty muzyka W.F. Bacha w wykonaniu uczniów Szkoły Muzycznej im. Wojciecha Kilara z Dzierżoniowa wprowadziła uczestników uroczystości w nastrój powagi i skupienia. Otwierając sesję przewodnicząca RM Pieszyc – Urszula Kordiak szczególnie ciepło i serdecznie przywitała gospodarza Pałacu Mariana Hajduka i rodziców pani Alicji – Krystynę i Wiesława Niemiec.
 
Wniosek Burmistrza Miasta Pieszyce Mirosława Obala
o nadanie Tytułu Honorowego Obywatela Gminy Pieszyce
Pani Alicji Niemiec - Hajduk
CZYTAJ >>>
 
Uchwała Nr XXXVII/231/2013
Rady Miejskiej w Pieszycach z dnia 19 września 2013 roku
w sprawie: nadania tytułu Honorowego Obywatela Gminy Pieszyce
CZYTAJ >>>

 

 
 Galerie zdjęć - kliknij na wybrane zdjęcie
Fot.: UM Pieszyce

Fot.: M. Łubkowski

 
     Po przywitaniu przybyłych gości, przewodnicząca Rady poprosiła burmistrza o przedstawienie wniosku o nadanie tytułu Honorowego Obywatela.
     - Kiedy w październiku 2000 roku Państwo Hajdukowie przejęli pieczę nad zamkiem w Pieszycach, był on jednym wielkim rumowiskiem, ze zwalonymi stropami i zniszczonymi klatkami schodowymi – mówił uzasadniając wniosek burmistrz Mirosław Obal. - Sufity były tak uszkodzone, że trzeba było odtwarzać nowe stropy na wszystkich piętrach. Dzięki wieloletnim staraniom, zaangażowaniu i pracy Pani Alicji, pałac będący wcześniej centralnym obiektem reprezentacyjnym naszej miejscowości, a w roku 2000 stojący na granicy upadku, został w dużej części kompleksowo odnowiony i stał się na nowo wizytówką Pieszyc, miejscem coraz chętniej i liczniej odwiedzanym. Pieszycki pałac ponownie stał się „Perłą Dolnego Śląska”. Dla uhonorowania zasług dla Pieszyc proszę Szanowną Radę o nadanie Alicji Wiesławie Niemiec-Hajduk tytułu Honorowego Obywatela Gminy Pieszyce. 
     Wręczenie aktu nadania tytułu nastąpiło na ręce męża pani Alicji i jej rodziców. Zarówno przewodnicząca Rady jak i burmistrz Pieszyc jednomyślnie stwierdzali, że zawsze utożsamiali to wszystko co dzieje się w pieszyckim Pałacu za wspólne przedsięwzięcie Alicji i Mariana Hajduków. W krótkim wystąpieniu ks. prałata Edwarda Dzika – Honorowego Obywatela Pieszyc ta myśl została wypowiedziana jeszcze bardziej dosłownie.
     - Drogi panie Marianie – powiedział ks. Edward Dzik. – Wiemy i pamiętamy o tym, że postanowiłeś nie przyjmować żadnych zaszczytów i tytułów ale dla nie i myślę, że także dla mieszkańców Pieszyc, w naszych sercach Ty wspólne z panią Alicją jesteś Honorowym Obywatelem.
    Niezwykle wzruszony Marian Hajduk w krótkim wystąpieniu przedstawił wspólną drogę jakim było ich życie do 16 października 2012 roku, potwierdzając niezwykle zaangażowanie małżonki w odbudowę pieszyckiego Pałacu.
     - Wraz z małżonką - mówił – obejrzeliśmy ponad pięćdziesiąt zamków, pałaców i pałacyków w całej Polsce. Kiedy stanęliśmy przed zniszczoną fasadą pieszyckiego Pałacu, moja małżonka zauroczona tym, co zobaczyła stwierdziła, że to jest to czego szukała.
     W dalszej części uroczystości jej uczestnicy mieli możliwość złożenia gratulacji Marianowi Hajdukowi i rodzicom pani Alicji – państwu Krystynie i Wiesławowi Niemiec, a także zabrania głosu. Zanim wszyscy ustawili się do pamiątkowego zdjęcia wysłuchano trzech utworów Roberta Schumana w wykonaniu zespołu kameralnego Państwowej Szkoły Muzycznej w składzie: Michał Gromadzik – skrzypce, Justyna Żabicka – skrzypce, Weronika Kliniewicz – skrzypce, Piotr Kupiec – skrzypce i Jeremiasz Kędzierski – wiolonczela. Zdzisław Maciejewski odczytał napisane specjalnie na tą uroczystość trzy wiersze poświęcone pani Alicji.
     Po zamknięciu sesji wszyscy uczestniczy spotkania przeszli na cmentarz parafialny pw. św. Jakuba, gdzie po złożeniu kwiatów i zapaleniu zniczy na grobie Alicji Niemiec-Hajduk, ks. Edward Dzik poprowadził modlitwę „Anioł Pański” w jej intencji.
     Na zakończenie uroczystości wręczenia tytułu Honorowego Obywatela w kościele pw. Św. Antoniego została odprawiona Msza św. w intencji pani Alicji. Ale zanim to nastąpiło zaśpiewał Andrea Bocelli, a pani Barbara Jałowiec przyjaciółka pani Alicji odczytała dwa wiersze. 

 październik 2013 r.