Przekraczamy granice EU EGProjekt nr CZ.11.2.45/0.0/0.0/16_008/0002284/136 pn. „Remont kapliczki w zabytkowym parku miejskim w Pieszycach” współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa  w ramach Funduszu Mikroprojektów Euroregionu Glacensis Program Interreg V-A Republika Czeska Polska 2014-2020

 

Od Gór Orlickich po Góry Sowie


To warto zobaczyć!


Kościół ewangelicki w Bohuslavicach nad Metují
kosciol ewangelickiDo ważnych budowli w gminie należy neogotycki kościół Ewangelickiego Kościoła Czeskobraterskiego z 1898 roku. Pod koniec 1898 r., kiedy zbór uzbierał wystarczające fundusze ze składek i datków ewangelików, mieszkający w kraju i za granicą, rozpoczęto budowę nowego kościoła ewangelickiego w Bohuslavicach według planów architekta Josefa Blechy z Pragi - Karlína. Na budowę kościoła w stylu gotyckim zebrano 17 000 guldenów. Kościół został zbudowany przez budowniczych Václava Reidla i Tomáša Souhrada z Hradca Králové, a prace i transport materiałów zapewnili bezpłatnie obywatele i członkowie zboru.
Na wieżę zawieszono trzy dzwony o imionach: Luther, Hus i Komenský. Budowa została zakończona, a wnętrza kościoła, wraz z organami, zostało wyposażone do końca 1899 roku.
Kościół został zakupiony przez gminę Bohuslavice nad Metují w 2011 r., a następnie odrestaurowany w latach 2011 – 2012 za kwotę 6 mln CZK w ramach transgranicznego polsko-czeskiego projektu „Wędrowanie bez granic po północno-wschodnich Czechach i po Dolnym Śląsku”, współfinansowanego przez Unię Europejską. W 2013 r. gmina nabyła również od Ewangelicznej Jednoty Czeskobraterskiej parafię ewangelicką i szkołę wraz ze wszystkimi przyległymi terenami.

Wieża widokowa na Wielkiej Sowie w Pieszycach

Wielka Sowa (1015 m n.p.m) z wieżą widokową na szczycie to dziś symbol Gór Sowich i Gminy Pieszyce. Jej historia ma swój początek w 1886 roku, kiedy na dwumetrowej, kamiennej podstawie wybudowano pierwszą - drewnianą wieżę widokową, która przetrwała do 1904 roku. W 1905r. położono węgiel kamienny pod budowę nowej, żelbetonowej konstrukcji, którą ukończono rok później. Uroczyste otwarcie nastąpiło 24 maja 1906 roku. Wieżę nazwano imieniem Otto von Bismarcka, a po 1945 roku oficjalnie przemianowano ją na wieżę gen. Władysława Sikorskiego, następnie (w 1980r.) na wieżę dr Mieczysława Orłowicza (aktywnego działacza PTTK). Dziś to po prostu wieża widokowa na Wielkiej Sowie.
Wieża ma 25 m wysokości, by dostać się na jej szczyt, trzeba pokonać 128 krętych schodków, to jednak nie przeszkadza turystom w tłumnym jej odwiedzaniu. Widok ze szczytu wieży jest po prostu olśniewający, o każdej porze roku.
W sezonie letnim – od maja do października, wieża widokowa na Wielkiej Sowie czynna jest codziennie w godzinach od 10:00 do 18:00. W sezonie zimowym – listopad – kwiecień, wieża czynna jest w weekendy w godzinach od 9:30 do 15:30. Każdorazowo warunkiem otwarcia obiektu są dobre warunki pogodowe.
Bilet wstępu na wieżę kosztuje: normalny 6 zł, ulgowy 3 zł. A żeby zachęcić was jeszcze bardziej zapraszamy na obraz on-line z kamer na Wielkiej Sowie http://www.pieszyce.pl/index.php/wielka-sowa/kamery.

wieza na wielkiej sowie

--------

Rozpoczynamy cykl artykułów Od Gór Orlickich po Góry Sowie realizowanego w ramach projektu nr CZ.11.2.45/0.0/0.0/16_008/0002284/136 pn. „Remont kapliczki w zabytkowym parku miejskim w Pieszycach”, których zadaniem będzie przybliżenie Państwu największych atrakcji miast partnerskich Pieszyc w Polsce i Bohuslavic nad Metuji w Republice Czeskiej oraz zachęcenie do odwiedzenia tych fascynujących miejsc!

Zaczynamy

Pieszyce panorama

 Pieszyce – miasto w Górach Sowich

Pieszyce leżą w południowej części województwa dolnośląskiego. To mała, malownicza gmina położona w dużej części na terenie Gór Sowich. Symbolem Gminy Pieszyce jest muflon, którego najliczniejsza populacja w Polsce znajduje się właśnie w Górach Sowich. Osada prawdopodobnie powstała w XIII wieku, a pierwsza pisana wzmianka o tej miejscowości pochodzi z 1258 roku. W XIX wieku w Pieszycach rozwinęło się tkactwo – źródła historyczne podają, że obok ponad stu gospodarstw chłopskich funkcjonowało tu, aż czternaście fabryk włókienniczych. To również w Pieszycach rozpoczęło się powstanie tkaczy śląskich z 1844 r., rozsławione na kartach literatury przez Gerharda Hauptmanna. Obecnie gminę Pieszyce zamieszkuje nieco ponad 9000 mieszkańców. Obszar gminy Pieszyce pokryty jest gęstą siecią dobrze oznakowanych szlaków turystycznych i tras rowerowych, które zróżnicowane są pod względem długości i trudności. Gmina należy także do Strefy MTB SUDETY, czyli największego systemu tras rowerowych w Polsce (20 tras o łącznej długości ponad 500 km!). Zimą miłośnicy „biegówek” mogą korzystać z ratrakowanych tras biegowych. Na terenie gminy znajduje się wiele zabytków architektury: pałac barokowy z XVIII wieku w Pieszycach, pałac barokowo - klasycystycznym z XVIII w. w Rościszowie oraz  kościoły św. Jakuba, św. Antoniego, św. Aniołów Stróżów w Kamionkach, św. Bartłomieja w Rościszowie i św. Jana Nepomucena w Piskorzowie. Gmina Pieszyce to także Park Krajobrazowy Gór Sowich oraz największa atrakcja regionu czyli góra Wielka Sowa (1015 m n.p.m.) z ponad 114-letnią wieżą widokową.

Bohuslavice panorama

Gmina Bohuslavice nad Metují

Pierwsza wzmianka o Bohuslavicach pochodzi z dokumentu fundacyjnego kościoła w Dobrušce, który został założony w 1371 roku przez Sezima z Dobruški. Gmina Bohuslavice leży w południowej części powiatu Náchod. Pod względem geograficznym i turystycznym miejscowość należy do pogranicza Kłodzkiego i leży u podnóża Gór Orlickich. Ich wysokość nad poziomem morza wynosi 284m. Liczba ludności waha się w okolicy 1000. Gminę z zewnątrz okalają lasy Tuří z dużym stawem, Horka i Halín z dużym występowaniem ciepłolubnej roślinności leśnej. Jedynym rezerwatem przyrody w całych północno-wschodnich Czechach są Zbytka, gdzie rośnie rzadka chroniona roślinność. Tutaj również znajdowało się znane i owiane legendami bezdenne jezioro, o którym pisał A. Jiráska w swojej powieści „Mroki”.

Przez Bohuslavice przepływa Bohuslavický potok z kaskadą stawów – Šuryt, Štíp, Tláskal, Věžiště, Pod hospodou, Pod pastouškou oraz Dolejší rybník, przypominający czasy przełomu XIV i XV wieku, kiedy hodowano tam karpie, a nasza gmina nie pozostawała w tyle za sławami stawiarstwa w południowych Czechach.

W gminie znajdują się trzy rzeźby - figura Matki Boskiej autorstwa Rudolfa Komárka w parku w centrum gminy, figura św. Wacława autorstwa Mikuláša Voborníka przy wejściu na cmentarz katolicki oraz pomnik Jana Nepomucena z 1757 roku na wysepce stawu Věžiště autorstwa Jana Špiroha.