6 stycznia 2021 r. ze wzgl臋du na ogromn膮 liczb臋 turyst贸w odwiedzaj膮cych G贸ry Sowie droga dojazdowa na Prze艂臋cz Jugowsk膮 zosta艂a sparali偶owana. Wielu kierowcom nie uda艂o si臋 tam dojecha膰. Poni偶ej wsp贸lne o艣wiadczenie burmistrz Pieszyc i starosty dzier偶oniowskiego.

Zar贸wno Urz膮d Miasta i Gminy w Pieszycach, jak i Starostwo Powiatowe w Dzier偶oniowie oraz Stowarzyszenie Turystyczne Gmin G贸r Sowich widzimy wzrastaj膮c膮 popularno艣膰 g贸r, w tym G贸r Sowich i Wielkiej Sowy.
Prosz臋 zwr贸ci膰 jednak uwag臋 na fakt, 偶e rzeczywisto艣膰, w kt贸rej obecnie funkcjonujemy, pozostawia wiele do 偶yczenia i zmienia nasze najbli偶sze otoczenie pod wieloma wzgl臋dami.
W zwi膮zku z wprowadzonymi obostrzeniami i zamkni臋ciem wielu punkt贸w handlowych, obiekt贸w noclegowych, atrakcji, plac贸wek kultury itd. zacz臋to inaczej wykorzystywa膰 czas wolny. Sytuacj臋 spot臋gowa艂y jeszcze ostatnie opady 艣niegu, jednolity czas ferii zimowych dla wszystkich wojew贸dztw i jednocze艣nie d艂ugi weekend. To dzia艂anie spowodowa艂o olbrzymi膮 kumulacj臋 nie tylko turyst贸w, jak Pa艅stwo piszecie, ale w og贸le os贸b aktywnych, kt贸re dodatkowo chcia艂y skorzysta膰 ze sprzyjaj膮cych warunk贸w zimowych.
Praktycznie we wszystkich znanych miejscach turystycznych pojawi艂y si臋 du偶e problemy komunikacyjne. Osoby przyje偶d偶aj膮ce w g贸ry 鈥 tury艣ci, mieszka艅cy, osoby uprawiaj膮ce sport zimowy musz膮 r贸wnie偶 dobrze zaplanowa膰 sw贸j pobyt. Nie ma technicznych mo偶liwo艣ci, aby艣my mogli w jednym miejscu zgromadzi膰 tak olbrzymi膮 ilo艣膰 pojazd贸w. W minionych latach wybudowali艣my kilka parking贸w przy drodze z Kamionek do Prze艂臋czy Jugowskiej. W pobli偶u jest r贸wnie偶 du偶y p艂atny parking samochodowy. W najbli偶szych dniach Zarz膮d Dr贸g Powiatowych wykona dodatkowe oznakowanie drogi prowadz膮cej do prze艂臋czy wprowadzaj膮ce zakaz parkowania po jednej stronie jezdni. W贸wczas mo偶liwy b臋dzie p艂ynny ruch samochodowy i pieszy w obu kierunkach. W pi膮tek 8 stycznia 2021 w Starostwie Powiatowym w Dzier偶oniowie odb臋dzie si臋 spotkanie, podczas kt贸rego wsp贸lnie z w艂adzami Powiatu Dzier偶oniowskiego, Policji i Zarz膮du Dr贸g Powiatowych b臋dziemy rozmawiali o sposobach rozwi膮zania obecnej sytuacji, ale tak偶e i o tym, czy na czas dni 艣wi膮tecznych i weekend贸w, w tym d艂ugich weekend贸w wprowadzi膰 koordynacj臋 parking贸w przez s艂u偶by mundurowe, kt贸re dzia艂a艂yby prewencyjnie, a nie, gdy powstanie ju偶 problem z komunikacj膮.
W rejonie G贸r Sowich przyjezdni kumuluj膮 si臋 g艂贸wnie w rejonie trzech prze艂臋czy 鈥 Jugowskiej, Walimskiej i Sokolej. Dlatego staramy si臋 proponowa膰 Pa艅stwu r贸wnie偶 inne miejsca, kt贸re warto zobaczy膰, zdoby膰. Przygotowali艣my dla Pa艅stwa propozycje takich wycieczek, kt贸re ca艂y czas wzbogacamy o kolejne pozycje (http://pieszyce.pl/index.php/turystyka/wycieczki).
Pami臋tajmy te偶 o kilku wa偶nych zasadach 鈥 naszych mieszka艅c贸w zach臋camy do korzystania z innych rozwi膮za艅 dojazdu, ni偶 w艂asny pojazd 鈥 np. komunikacja miejska, lub wyb贸r mniej popularnych miejsc. Je偶eli ju偶 jedziemy w艂asnym samochodem, powinien on by膰 wyposa偶ony w opony zimowe, a w baga偶niku warto te偶 posiada膰 艂a艅cuchy. I jedna podstawowa zasada 鈥 gdy widzimy, 偶e nie ma ju偶 miejsca do parkowania, albo 艂a艅cuch oczekuj膮cych aut jest bardzo d艂ugi, nie zostawiajmy samochodu byle gdzie, co utrudni poruszanie si臋 innym u偶ytkownikom dr贸g.

Dorota Konieczna 鈥 Enozel
Burmistrz Miasta i Gminy Pieszyce

Grzegorz Kosowski
Starosta Dzier偶oniowski