Na terenie powiatu dzier偶oniowskiego ponad 20 os贸b zosta艂o obj臋tych kwarantann膮 domow膮. Z informacji, jakie uzyskali艣my w rozmowach z kierownikami i dyrektorami miejskich i gminnych O艣rodk贸w Pomocy Spo艂ecznej do tej pory nie by艂o potrzeby udzielenia 偶adnej z tych os贸b pomocy w postaci zakupu 偶ywno艣ci czy np. realizacji recept. Ze wszystkimi tymi osobami w kontakcie jest policja i to ona ma obowi膮zek poinformowa膰 dany OPS o konieczno艣ci udzielenia pomocy. Dotychczas pomoc tym osobom udzielaj膮 rodziny i s膮siedzi.

ops

Kwarantanna

O艣rodki Pomocy Spo艂ecznej nie s膮 z g贸ry informowane ile przypadk贸w kwarantanny wyst臋puje na ich terenie. 鈥 Rzeczywi艣cie nie informujemy ich o osobach obj臋tych kwarantann膮, gdy偶 s膮 to dane wra偶liwe, dotycz膮ce stanu zdrowia, a ich liczba ci膮gle si臋 zmienia 鈥 wyja艣nia dyrektor Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Dzier偶oniowie Wies艂awa Bronowicka. 鈥 Informacje te posiada jedynie policja, kt贸ra sprawdza czy osoby przebywaj膮 na kwarantannie i czy nie potrzebuj膮 jakiej艣 pomocy. Codziennie dzwonimy do ka偶dej z tych os贸b i sprawdzamy tak偶e stan jej zdrowia. Ponadto wszystkim wys艂a艂am smsy z zapytaniem czy potrzebuj膮 偶ywno艣ci, lek贸w, wyrzucenia 艣mieci lub wyprowadzenia psa, a tak偶e poda艂am numer do obejmuj膮cego dane osoby OPS-u. Od wszystkich os贸b otrzyma艂am odpowied藕, 偶e wszelk膮 pomoc otrzymuj膮 od rodziny. Liczba os贸b pozostaj膮cych na kwarantannie zmienia si臋 niemal codziennie. Wynika to z dw贸ch powod贸w. Po pierwsze kwarantanna mo偶e dobiec ko艅ca, a po drugie mo偶e okaza膰 si臋, 偶e osoba z powodu kt贸rej kwarantanna zosta艂a wprowadzona otrzyma ujemny wynik testu na koronawirusa i wszelkie obostrzenia nie s膮 ju偶 konieczne.

Osoby starsze i samotne

Z pro艣b膮 o wsparcie do O艣rodk贸w mog膮 dzwoni膰 tak偶e osoby starsze, kt贸re w obecnej sytuacji proszone s膮 w mediach o pozostawanie w domach, gdy偶 dla nich wirus jest wyj膮tkowo gro藕ny. Oczywi艣cie dotyczy to jedynie os贸b samotnych, kt贸re nie mog膮 liczy膰 na rodzin臋 lub pomoc s膮siedzk膮. Tylko takim osobom OPS-y udzielaj膮 pomocy. W Dzier偶oniowie np. realizowane by艂y recepty starszym osobom, a zwi膮zki senioralne poinformowa艂y o kilkunastu cz艂onkach, kt贸rych trzeba odwiedzi膰 i sprawdzi膰 ich sytuacj臋.

Zdarzaj膮 si臋 te偶 sytuacje, gdy do O艣rodk贸w dzwoni膮 seniorzy, kt贸rzy po prostu nie chc膮 swoimi potrzebami k艂opota膰 rodziny. Ka偶dy taki przypadek jest sprawdzany i cz臋sto okazuje si臋, 偶e rodzina lub s膮siedzi ch臋tni s膮 zrobi膰 zakupy i pom贸c. Jak si臋 okazuje wystarczy poprosi膰. Nie brakuje te偶 telefon贸w od senior贸w, kt贸rzy s膮 przera偶eni obecn膮 sytuacj膮 i potrzebuj膮 jedynie wsparcia w postaci rozmowy.

Pomoc

Jak zawsze w sytuacjach kryzysowych nie brakuje os贸b wspieraj膮cych instytucje i osoby starsze. Przyk艂adowo w Dzier偶oniowie OPS wsp贸艂pracuje ze Stra偶膮 Miejsk膮, a w Niemczy ch臋膰 pomocy zg艂osili stra偶acy z OSP Przerzeczyn Zdr贸j.

Wykaz telefon贸w do o艣rodk贸w pomocy spo艂ecznej na terenie powiatu dzier偶oniowskiego.

OPS Dzier偶oni贸w tel. 74 632 11 29

OPS Bielawa tel. 74 833 47 93

OPS Pieszyce tel. 74 836 52 45

OPS Pi艂awa G贸rna tel. 74 837 14 25

OPS Niemcza tel. 74 837 64 41

GOPS 艁agiewniki tel. 74 893 99 84

GOPS Dzier偶oni贸w tel. 74 832 56 60

Telefony s膮 czynne tylko w dni robocze w godzinach otwarcia OPS-贸w.

za: ddz.doba.pl