Uchwalone przez Rad臋 Miejsk膮 podatki lokalne, kt贸re Pa艅stwo wp艂acacie do Gminy Pieszyce, to cz臋艣膰 z dochod贸w w艂asnych.
To pieni膮dze, kt贸re s艂u偶膮 mieszka艅com w zaspokojeniu ich potrzeb, m.in. w zakresie o艣wiaty, komunikacji miejskiej, gospodarki komunalnej, ochrony 艣rodowiska, kultury i sportu. To tak偶e pieni膮dze wydatkowane jako wk艂ad w艂asny przy realizacji wszelkich inwestycji w Gminie 鈥 np. budowie przedszkola, remoncie drogi, modernizacji szatni sportowej. Pa艅stwo sceduje r贸wnie偶 na gminy coraz wi臋cej zada艅 bez zabezpieczenia 藕r贸de艂 ich finansowania. To gmina musi zapewni膰 ich realizacj臋, w tym musi je sfinansowa膰.
Oczekiwania mieszka艅c贸w wzgl臋dem ilo艣ci i jako艣ci us艂ug 艣wiadczonych przez gmin臋 stale rosn膮. Chcemy, 偶eby nasz gmina mia艂a 艣rodki na remont dr贸g, place zabaw, aby mog艂a spe艂nia膰 najwa偶niejsze oczekiwania mieszka艅c贸w Pieszyc.
Sytuacja ekonomiczna w kraju i w gminie poprawia si臋, a podatki w Gminie Pieszyce od wielu lat by艂y podnoszone jedynie o wska藕nik inflacji. Na 2019 r. Rada Miejska postanowi艂a podnie艣膰 niekt贸re op艂aty, aby wyr贸wna膰 wysoko艣膰 podatk贸w do tych, kt贸re obowi膮zuj膮 w powiecie dzier偶oniowskim i w najbli偶szych okolicach 鈥 w gminach podobnych do Gminy Pieszyce. Du偶e miasta co do zasady podnosz膮 stawki do ich maksymalnej wysoko艣ci. W Pieszycach tego nie robimy, ale musimy urealni膰 podatki do tych w okolicy.

Przyk艂adowe wysoko艣ci podatku
- mieszkanie 50 m2 x 0,75 z艂 = 37,50 z艂 (podatek za ca艂y rok)
+ op艂ata za udzia艂 w gruncie pod budynkiem - oko艂o 8 z艂
(powierzchnia grunt贸w wynika z udzia艂u przypadaj膮cego do tego mieszkania)
Wysoko艣膰 podatku w tym przypadku wynosi 45,50 z艂 na rok.
- mieszkanie 100 m2 x 0,75 z艂 = 75 z艂 (podatek za ca艂y rok)
- pozosta艂e grunty 1000 m2 (10 ar贸w) x 0,40 z艂 = 400 z艂 (podatek za ca艂y rok)
- dzia艂ka 0,1000 ha x 271,80 z艂 = 27 z艂 鈥 grunty rolne (podatek za ca艂y rok)

news