• 15 lutego 2019 r. na Portalu Podatkowym podatki.gov.pl zostanie uruchomiona nowa us艂uga Tw贸j e-PIT.
  • Urz膮d skarbowy automatycznie przygotuje i udost臋pni roczne zeznanie podatkowe na podstawie danych kt贸re posiada.
  • Podatnik samodzielnie wybierze czy chce skorzysta膰 z Twojego e-PIT-a sporz膮dzonego przez administracj臋 skarbow膮, czy te偶 samodzielnie wype艂ni膰 zeznanie podatkowe.

鈥濲u偶 jutro, 15 lutego, w us艂udze Tw贸j e-PIT udost臋pnimy podatnikom ich zeznania roczne PIT-37 i PIT-38 za 2018 r. Skorzystanie z tej us艂ugi to konkretne korzy艣ci: oszcz臋dno艣膰 czasu, gwarancja bezpiecze艅stwa i brak ryzyka sp贸藕nienia si臋 z rozliczeniem. To administracja skarbowa przejmie ci臋偶ar odpowiedzialno艣ci za zeznanie podatkowe przygotowane przez system鈥 鈥 powiedzia艂a podczas konferencji prasowej minister finans贸w, prof. Teresa Czerwi艅ska.

Czym jest Tw贸j e-PIT

Tw贸j e-PIT to us艂uga wspieraj膮ca podatnika w wype艂nianiu obowi膮zk贸w podatkowych przez wykorzystanie danych, kt贸re posiada Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) i bez konieczno艣ci ich ponownego podawania przez podatnika. Podniesie to jako艣膰 艣wiadczonych us艂ug i obs艂ugi klienta. Podatnik oszcz臋dzi czas i 艂atwiej rozliczy ulgi, poniewa偶 nie musi ju偶 dostarcza膰 do urz臋du skarbowego dokument贸w, kt贸re potwierdzaj膮 prawo do skorzystania  z odliczenia lub ulgi.

鈥濸onadto podatnicy kt贸rzy skorzystaj膮 z elektronicznej formy rozliczenia podatku szybciej otrzymaj膮 zwrot nadp艂aty podatku 鈥 w ci膮gu maksymalnie 45 dni, zamiast 3 miesi臋cy鈥 鈥 doda艂a minister Czerwi艅ska.

KAS poinformuje o nowej us艂udze

P艂atnicy przes艂ali 35 mln dokument贸w (PIT-8C, PIT-R, PIT-40A, PIT-11A). Na ich podstawie oraz na bazie danych z rozliczenia PIT za 2017 r. powsta艂y elektroniczne zeznania, kt贸re zostan膮 udost臋pnione w us艂udze Tw贸j e-PIT.

鈥濳AS przygotowa艂a 23 mln PIT-37 i 250 tys. PIT-38. Pracownicy urz臋d贸w skarbowych i konsultanci Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) pomog膮 podatnikom pozna膰 now膮 us艂ug臋 i wyja艣ni膮, jak z niej korzysta膰. Jeste艣my gotowi odpowiedzie膰 na wszystkie pytania i pokaza膰, jak w praktyce dzia艂a Tw贸j e-PIT 鈥 powiedzia艂 zast臋pca szefa KAS Pawe艂 Cybulski.

W infolinii KIS (z tel. stacjonarnego 0 801 055 055, z tel. kom贸rkowego (22) 330 03 30) dzia艂a nowa opcja 鈥 po wybraniu 6 nast臋puje po艂膮cznie z konsultantem, kt贸ry odpowie na pytania dotycz膮ce Twojego e-PIT-a.

Dodatkowo w urz臋dach skarbowych w ca艂ej Polsce udost臋pniono podatnikom ponad 500 stanowisk komputerowych z bezpiecznym dost臋pem do Portalu Podatkowego podatki.gov.pl. Je偶eli kto艣 nie ma internetu albo nie wie jak korzysta膰 z us艂ugi Tw贸j e-PIT, mo偶e przyj艣膰 do urz臋du skarbowego i z pomoc膮 pracownik贸w sprawdzi膰 rozliczenie PIT, kt贸re dla niego przygotowano.

Tw贸j e-PIT 鈥 najwa偶niejsze rzeczy kt贸re powiniene艣 wiedzie膰

  1. Dla kogo b臋dzie dost臋pna us艂uga Tw贸j e-PIT w 2019 r.?

W 2019 r. (z zastosowaniem do rozlicze艅 za 2018 r.) us艂uga b臋dzie dost臋pna dla os贸b fizycznych nieprowadz膮cych dzia艂alno艣ci gospodarczej oraz podatnik贸w, kt贸rzy uzyskuj膮 przychody z kapita艂贸w pieni臋偶nych (np. ze zbycia akcji), tj. sk艂adaj膮 PIT-37 lub PIT-38.

  1. Gdzie i kiedy b臋dzie dost臋pny Tw贸j e-PIT?

Zeznanie podatkowe b臋dzie dost臋pne od 15 lutego do 30 kwietnia 2019 r. na Portalu Podatkowym podatki.gov.pl.

  1. Czy skorzystanie z us艂ugi Tw贸j e-PIT b臋dzie obowi膮zkowe?

Nie. Podatnik samodzielnie wybierze, czy chce skorzysta膰 z e-PIT-a sporz膮dzonego przez administracj臋 skarbow膮, czy te偶 samodzielnie wype艂ni膰 zeznanie podatkowe.

  1. Czy korzystaj膮c z us艂ugi mo偶na liczy膰 na szybszy zwrot podatku?

Termin zwrotu nadp艂aty podatku wynikaj膮cy ze z艂o偶onego zeznania przez podatnika podatku dochodowego od os贸b fizycznych zosta艂 skr贸cony z 3. miesi臋cy do 45. dni, o ile zeznanie zostanie z艂o偶one drog膮 elektroniczn膮. Nie oznacza to jednak, 偶e podatnicy b臋d膮 oczekiwali na zwrot nadp艂aty podatku a偶 45 dni. To termin maksymalny, urz臋dy skarbowe b臋d膮 si臋 stara艂y, aby podatnicy kt贸rzy z艂o偶膮 zeznanie podatkowe za po艣rednictwem 艣rodk贸w komunikacji elektronicznej otrzymali zwrot nadp艂aty podatku jak najszybciej.

  1. Jak wygl膮da zap艂ata podatku wynikaj膮cego z zeznania przygotowanego przez KAS w ramach us艂ugi e-PIT?

Je偶eli podatnik nie z艂o偶y samodzielnie zeznania PIT, ani nie odrzuci zeznania przygotowanego przez KAS to z up艂ywem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane. W sytuacji gdy z zeznania przygotowanego w us艂udze Tw贸j e-PIT b臋dzie wynika艂a kwota podatku do zap艂aty, urz膮d skarbowy do ko艅ca maja prze艣le podatnikowi informacj臋 o podatku do zap艂aty. Podatnik b臋dzie mia艂 7 dni na zap艂at臋 podatku 鈥 termin ten b臋dzie liczony od dnia otrzymania informacji z urz臋du. Za okres od 1 maja do up艂ywu 7-dniowego terminu podatnikowi nie b臋d膮 naliczane odsetki za zw艂ok臋 w zap艂acie podatku.

Ministerstwo Finansow logo Krajowa Administracja Skarbowa logo