Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Dzier偶oniowie informuje, 偶e w zwi膮zku z kolejnym sezonem migracji dzikich ptak贸w, bior膮c pod uwag臋 doniesienia o wyst膮pieniu w ostatnim okresie nowych przypadk贸w wysoce zjadliwej grypy ptak贸w w hodowli drobiu w Bu艂garii i wcze艣niejsze informacje o wyst臋powaniu choroby na terytorium Rosji oraz bie偶膮ce analizy epidemiologiczne w tym zakresie, istnieje ci膮g艂e zagro偶enie wyst膮pienia choroby w stadach drobiu hodowlanego.
Jak pokazuj膮 do艣wiadczenia i analizy z ostatnich okres贸w wyst臋powania choroby dzikie ptactwo wodne rzadko wykazuje objawy chorobowe, ale bardzo cz臋sto jest nosicielem wirusa grypy.
W zwi膮zku z tym, 偶e choroba powoduje bardzo du偶e straty w hodowli drobiu i jej wyst膮pienie wi膮偶e si臋 z bardzo wysokimi kosztami zwalczania, najistotniejsz膮 i jednocze艣nie najta艅sz膮 metod膮 jest w艂a艣ciwe stosowanie zasad bioasekuracji przez hodowc贸w, maj膮ce na celu niedopuszczenie do przeniesienia wirusa choroby na stada hodowlane.

Przypominamy, 偶e w dalszym ci膮gu obowi膮zuj膮 zakazy i nakazy okre艣lone w rozporz膮dzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 4 kwietnia 2017 r. w sprawie zarz膮dzenia 艣rodk贸w zwi膮zanych z wyst膮pieniem wysoce zjadliwej grypy ptak贸w (Dz. U. z 2017 r. poz. 722), a w szczeg贸lno艣ci nakazy:
1. zabezpieczenia drobiu przed kontaktem z dzikim ptactwem, w szczeg贸lno艣ci ptakami wodnymi;
2. zabezpieczenia paszy i 艣ci贸艂ki przed dost臋pem dzikich ptak贸w;
3. uniemo偶liwienia kontaktu drobiu hodowlanego z otwartymi zbiornikami wodnymi;
4. zabezpieczenia zbiornik贸w (oczek) wodnych znajduj膮cych si臋 na terenie gospodarstwa przed dost臋pem dzikich ptak贸w wodnych;
5. powstrzymania si臋 od dokarmiania dzikich ptak贸w na terenie gospodarstwa.

Powiatowy Lekarz Weterynarii
Czes艂aw Barwicki