Przy drodze z Pieszyc do Dzier偶oniowa oznaczone niegdy艣 by艂o miejsce w kt贸rym znajduje si臋 zbiorowa mogi艂a ofiar obozu AL. Langenbielau. Dzi臋ki staraniom Prezesa Fundacji Beiteinu Chaj - 2004 Rafaela Blau znaki wr贸ci艂y na swoje miejsce.

znaki


- S膮 to nowe znaki, kt贸re wykonane zosta艂y przy wsp贸艂pracy z Urz臋dem Miasta i Gminy w Pieszycach i zosta艂y zatwierdzone przez Instytut Pami臋ci Narodowej 鈥 informuje Rafael Blau. 鈥 Ciesz臋 si臋, 偶e teraz ka偶dy zainteresowany trafi do tego miejsca pami臋ci. To bardzo wa偶ne, aby pami臋ta膰 o tych strasznych czasach. Jest to kolejne dzia艂anie, obok m.in. ratowania Synagogi Rutika i cmentarza 偶ydowskiego w Dzier偶oniowie upami臋tniaj膮ce histori臋 tej ziemi.
Ob贸z pracy 鈥濧L. Langenbielau I鈥 powsta艂 w po艂owie 1944 r. jako filia obozu KL. Gross-Rosen i znajdowa艂 si臋 na terenie mi臋dzy miejscowo艣ciami Langenbielau (Bielawa) a Reichenbach (Dzier偶oni贸w). W literaturze znany tak偶e jako 鈥濷b贸z Reichenbach鈥 lub 鈥濻portschule鈥.
Og贸艂em przez ob贸z przesz艂o oko艂o 2000 wi臋藕ni贸w narodowo艣ci 偶ydowskiej pochodz膮cych g艂贸wnie z Polski, W臋gier, S艂owacji i Holandii. Wi臋藕niowie pracowali w wielu firmach i zak艂adach produkcyjnych. Pod koniec wojny wi臋藕ni贸w zatrudniano przy kopaniu row贸w.
Liczba ofiar nie jest znana. Niezdolnych do pracy wywo偶ono do szpitala w obozie D枚rnhau (Kolce). Do ko艅ca stycznia 1945 r. zmar艂ych wi臋藕ni贸w wywo偶ono do obozu g艂贸wnego, a p贸藕niej chowano ich na miejscu. W lutym 1945 r. cz臋艣膰 wi臋藕ni贸w ewakuowano do obozu KL. Dachau, pozosta艂ych w dniu 8 maja 1945 wyzwolili 偶o艂nierze Sowieccy.