9 listopada w Centrum Kultury w Pieszycach odby艂a si臋 uroczysto艣膰 nadania Szkole Podstawowej nr 1 imienia Pieszyckiej Harcerskiej Organizacji Podziemnej.

Wydarzenie rozpocz臋to od od艣piewania hymnu Polski, przywitania go艣ci i poczt贸w sztandarowych, a prof. dr hab. Jan K臋sik z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wroc艂awskiego przybli偶y艂 dzia艂alno艣膰 m艂odych ludzi z Pieszyc, kt贸rzy skazani zostali w styczniu 1951 roku przez komunistyczny s膮d na wieloletnie wi臋zienie za wierno艣膰 idea艂om polskiego harcerstwa, nie zgadzaj膮cych si臋 na dzia艂ania upodabniaj膮ce ZHP do organizacji sowieckich pionier贸w.

 

Kliknij na zdj臋cia, aby przej艣膰 do galerii

nadanie imienia

W kolejnym punkcie Ryszard Kondrat - przewodnicz膮cy Rady Miejskiej Pieszyc odczyta艂 uchwa艂臋 o nadaniu Szkole Podstawowej nr 1 imienia Pieszyckiej Podziemnej Organizacji Harcerskiej, po czym przekaza艂 dokument na r臋ce Magdaleny Skrzypczak, dyrektor szko艂y.

Dalsza cz臋艣膰 uroczysto艣ci, to ceremonia przekazania sztandaru. Rodzice przekazali go dyrektor szko艂y, a ta pocztowi sztandarowemu uczni贸w. Nast臋pnie zebranym zosta艂 przybli偶ony nowy symbol szko艂y. Przypominamy, 偶e na jednym p艂acie sztandaru, na czerwonym tle znajduje si臋 bia艂y orze艂 w koronie oraz napis 鈥濵艂ode serca i umys艂y Ojczy藕nie鈥, na drugim - na zielonym tle - krzy偶 harcerski oraz nazwa szko艂y.

Po prezentacji, uczniowie z艂o偶yli uroczyste 艣lubowanie na otrzymany sztandar, a zaproszeni go艣cie wyg艂osili okoliczno艣ciowe przem贸wienia i z艂o偶yli gratulacje.

 

oprac. na podst. Doba.pl i Tv Sudecka