Trwaj膮ce od pewnego czasu starania o nadanie Szkole Podstawowej nr 1 imienia Pieszyckiej Harcerskiej Organizacji Podziemnej wkr贸tce zwie艅czone zostan膮 - zaplanowan膮 na 9 listopada br. - uroczysto艣ci膮.

harcerze 1

Ceremonia nadania imienia rozpocznie si臋 w Centrum Kultury w Pieszycach o godzinie 11.00, w pi膮tek poprzedzaj膮cy 100. rocznic臋 odzyskania przez Polsk臋 niepodleg艂o艣ci. Kilka dni wcze艣niej, 4 listopada o godz. 10.15, w ko艣ciele pw. 艣w. Antoniego odb臋dzie si臋 uroczyste po艣wi臋cenie nowego sztandaru pieszyckiej szko艂y.

Na jednym p艂acie sztandaru, na czerwonym tle znajdzie si臋 bia艂y orze艂 w koronie oraz napis 鈥濵艂ode serca i umys艂y Ojczy藕nie鈥, na drugim - na zielonym tle - krzy偶 harcerski oraz nazwa szko艂y.

Pieszycka Harcerska Organizacja Podziemna dzia艂a艂a w latach 50.  i skupia艂a m艂odych ludzi, wiernych idea艂om polskiego harcerstwa, nie zgadzaj膮cych si臋 na dzia艂ania upodabniaj膮ce ZHP do organizacji sowieckich pionier贸w. Za swoj膮 dzia艂alno艣膰 ci bardzo m艂odzi ludzie skazani zostali w styczniu 1951 roku przez komunistyczny s膮d na wieloletnie wi臋zienie.

ds-k