Polska Sp贸艂ka Gazownictwa informuje, 偶e w dniach 15-16 pa藕dziernika 2018 r. na terenie Gminy Pieszyce, przeprowadzi akcj臋 przewonienia gazu ziemnego. Polega ona na zwi臋kszeniu ilo艣ci 艣rodka nawaniaj膮cego w sieci gazowej, przez co zapach gazu staje si臋 intensywniejszy.

Przewonienie przeprowadza si臋 w trosce o bezpiecze艅stwo odbiorc贸w gazu, w celu wykrycia ewentualnych nieszczelno艣ci sieci lub instalacji gazowych. W przypadku wyczucia zapachu ulatniaj膮cego si臋 gazu nale偶y natychmiast zamkn膮膰 kurek przy gazomierzu lub przy urz膮dzeniu gazowym i niezw艂ocznie powiadomi膰 Pogotowie Gazowe pod numerem tel. 992.

Wyczuwalny zapach gazu mo偶e 艣wiadczy膰 zar贸wno o nieszczelno艣ci sieci lub instalacji gazowej, jak i niesprawno艣ci urz膮dze艅 gazowych (np. zanieczyszczonych palnik贸w). Kontrol臋 i napraw臋 sieci gazowej przeprowadzaj膮 s艂u偶by Polskiej Sp贸艂ki Gazownictwa, natomiast usuwanie stwierdzonych nieprawid艂owo艣ci instalacji wewn臋trznych w budynkach oraz urz膮dze艅 gazowych nale偶y do obowi膮zk贸w w艂a艣cicieli lub zarz膮dc贸w obiekt贸w.

Zgodnie z obowi膮zuj膮cym prawem za stan techniczny instalacji wewn臋trznych odpowiada w艂a艣ciciel lub administrator budynku. Nieszczelno艣ci wewn臋trznych instalacji oraz urz膮dze艅 gazowych nale偶y zleci膰 zarz膮dcy budynku lub firmie posiadaj膮cej uprawnienia do wykonywania rob贸t gazowych.