W okresie przedwyborczym cz臋sto pytacie Pa艅stwo o wa偶ne dla gminy inwestycje. Tak jest z np. z wyci膮giem narciarskim na Wielk膮 Sow臋 oraz z pieszyckim pa艂acem. Obie inwestycje s膮 inwestycjami prywatnymi. Jako gmina staramy si臋 umo偶liwi膰 i zgodnie z mo偶liwo艣ciami prawnymi u艂atwi膰 dzia艂ania inwestor贸w w tych dw贸ch przypadkach.

Dzi艣 chcieliby艣my odnie艣膰 si臋 do kwestii pa艂acu 鈥 nie obiecuj膮c gruszek na wierzbie, nie m贸wi膮c kiedy si臋 to zadzieje, poniewa偶 nie mo偶emy Pa艅stwu obieca膰 wykonania czego艣, czego my sami nie realizujemy. Bez emocji, bez deklaracji 鈥 czysto informacyjnie.

Zesp贸艂 budowlany podzamcza wraz z przynale偶nym terenem w 2005 r. wpisany zosta艂 do rejestru zabytk贸w i podlega ochronie konserwatorskiej. Konieczne jest zachowanie uk艂adu oraz formy i g艂贸wnych parametr贸w budynk贸w przeznaczonych do przebudowy i remontu.

W艂a艣ciciele planuj膮 przebudow臋, rozbudow臋 i odbudow臋 oraz zmian臋 sposobu u偶ytkowania obiekt贸w (z funkcji mieszkalnej na handlowo-us艂ugow膮). W niekt贸rych budynkach projektuje si臋 przebudow臋 dach贸w (wprowadza si臋 lukarny)

Zagospodarowanie terenu b臋dzie obejmowa艂o miejsca postojowe, doj艣cia, dojazdy, ogr贸d ozdobny, miejsce dla przedstawie艅, o艣wietlenie itd.

Projektowana funkcja:

* budynki po lewej stronie- pl. Zamkowy 2 i 4 oraz dawny budynek gospodarczy: funkcja wiod膮ca 鈥 gastronomiczna (~180 miejsc), funkcja uzupe艂niaj膮ca - hotelowa (~30 miejsc noclegowych).
B臋dzie tutaj restauracja z apartamentami oraz karczma z pokojami noclegowymi (budynek karczmy b臋dzie uzupe艂niony o rozbudow臋 - cz臋艣膰 b臋dzie nowoprojektowana); powstanie 20-25 miejsc pracy.

* dawny budynek adiutanta cara (ten, z kt贸rego zosta艂 tylko parter) - planuje si臋 nadbudow臋 (lub raczej odbudow臋, odtworzenie - ze wzgl臋du na z艂y stan techniczny pozosta艂o艣ci po budynku) do historycznej wysoko艣ci, b臋dzie pe艂ni艂 funkcj臋 muzealn膮. 

* budynki po prawej stronie - pl. Zamkowy 1 i 3 oraz budynek bez numeru: nieuci膮偶liwa funkcja us艂ugowo- handlowo- biurowa, np. sklep z r臋kodzie艂em, sklep z wyrobami lokalnymi, sklep z pami膮tkami, pomieszczenia biurowe.

Niezb臋dne uzgodnienia:

* decyzja 鈥 pozwolenie konserwatorskie; koncepcja architektoniczno- budowlana uzyska艂a aprobat臋 konserwatora zabytk贸w,

* odst臋pstwo od Wojew贸dzkiego Komendanta Stra偶y Po偶arnej 鈥 budynki nie spe艂niaj膮 obowi膮zuj膮cych przepis贸w bezpiecze艅stwa p-po偶 (szeroko艣膰 klatek schodowych i dr贸g ewakuacyjnych, szeroko艣膰 drzwi zewn臋trznych itp.).

Obecnie w艂a艣ciciele przygotowuj膮 wielobran偶owe projekty budowlane oraz ekspertyz臋 p.po偶 (rzeczoznawca do spraw zabezpiecze艅 p.po偶 wraz z rzeczoznawc膮 budowlanym).

Poni偶ej za艂膮czamy rysunki elewacji oraz zagospodarowania terenu z koncepcji uzgodnionej z konserwatorem zabytk贸w.

PODZAMCZE 1

PODZAMCZE 2