Drodzy Mieszkańcy Gminy Pieszyce - apelujemy nie wyrzucajcie chusteczek nawilżanych ani innych odpadów czy śmieci do toalet. Oczyszczanie instalacji, naprawa awarii i utylizacja tych nieczystości to dodatkowe koszta, które mają realny wpływ na wysokość opłat.
WcSmieciNews
Poprzez wrzucenie drobnych produktów higienicznych, małych, lekkich rzeczy, możemy zatkać nie tylko swoją toaletę, ale i przyczynić się do poważnych awarii kanalizacji. W trosce o edukację ekologiczną i poszanowanie środowiska przypominamy czego nie można wrzucać do toalety.
Ręczniki papierowe i chusteczki nawilżane – używane są nie tylko do higieny niemowlaków, ale coraz częściej korzystają z nich dorośli (chusteczki do higieny intymnej, chusteczki do demakijażu, chusteczki odświeżające itp.). Są zdecydowanie mocniejsze od papieru toaletowego i nie rozrywają się pod wpływem nacisku wody. Chusteczki nawilżane wykonane ze specjalnej tkaniny, która nie rozpuszcza się w wodzie. Zatykają rury, blokując przepływ ścieków.
Nici dentystyczne – cienkie, pojedyncze nitki nie wyglądają groźnie dla toalety, ale duże, splątane ilości już tak. Trafiające do kanalizacji nici, zbierają się w gęste kłębki, tworząc zatory w rurach, które blokują swobodny przepływ ścieków. Ponadto, nici dentystyczne nie ulegają biodegradacji.
Leki – ich składy chemiczne niszczą florę bakteryjną, zanieczyszczają wody gruntowe oraz negatywnie wpływają na życie podziemnej fauny i flory.
Tampony/podpaski – wchłaniają wilgoć, przez co przybierają na objętości. W ten sposób torują swobodny przepływ ścieków i zapychają rury kanalizacyjne.
Tłuszcze – przyjmują postać cieczy w gorących temperaturach, jednak w chłodnej wodzie zastygają, zmieniając konsystencją na stałą. Osadzając się w rurach, zmniejszają ich średnicę, co może przyspieszyć awarie sieci kanalizacyjnej.
Żwirek – kocie potrzeby nie są równe potrzebom ludzkim. Żwirki silikonowe, jak i bentonitowe, wchłaniają kocie odchody, ale ze względu na ich skład (np. wypełniacze silikonowe) w żadnym wypadku nie mogą być wyrzucane do toalety.
Waciki kosmetyczne – są wykonane z cienkich włókien bawełnianych lub wiskozowych, które nie rozpuszczają się w wodzie. Ich większe ilości zbijają się w zwartą masę i blokują rury.
Włosy – podobnie jak nitki dentystyczne, tworzą zwarte kłębki powodujące zatory.
Papierosy lub filtry papierosowe – toksyczne związki, będące składnikami papierosów i filtrów, zatruwają wody gruntowe oraz faunę i florę.
Plastry opatrunkowe – są wykonane z nieulegającego biodegradacji plastiku, przez co powodują zatory kanalizacyjne.

Opracowano na podstawie źródła: wodany.pl