Policja dolno艣l膮ska, jako pierwszy garnizon w Polsce, uruchomi艂a nowe narz臋dzie s艂u偶膮ce do szybkiego komunikowania si臋 z mieszka艅cami

Informacja, ostrze偶enia i bezpiecze艅stwo w TWOIM TELEFONIE. Bezp艂atne powiadomienia prosto z Komendy Wojew贸dzkiej Policji we Wroc艂awiu. Pod koniec 2017 roku, po licznych konsultacjach, Komendant G艂贸wny Policji podj膮艂 decyzj臋 o przy艂膮czeniu si臋 do og贸lnopolskiej aplikacji BLISKO, za pomoc膮 kt贸rej Policja b臋dzie przesy艂a膰 mieszka艅com ostrze偶enia i wa偶ne komunikaty. Dolno艣l膮ska Policja jest pierwszym garnizonem, kt贸ry rozpocz臋艂a nadawanie w aplikacji. Z pocz膮tkiem lutego zosta艂y przes艂ane pierwsze komunikaty do mieszka艅c贸w.

Aplikacja BLISKO nale偶y do og贸lnopolskiego systemu SISMS, z kt贸rego korzysta ju偶 blisko p贸艂 tysi膮ca polskich miast i gmin. Jego podstawow膮 funkcj膮 jest umo偶liwienie s艂u偶bom administracyjnym masowe powiadamianie ludno艣ci w szybki i skuteczny spos贸b. W dobie rozwoju technologii i wynikaj膮cego z tego szumu informacyjnego, przekazywanie wiadomo艣ci na telefon jest najbardziej efektywnym sposobem komunikacji, gwarantuj膮cym odczytanie tre艣ci.

Podstawow膮 zalet膮 aplikacji jest umo偶liwienie mieszka艅cowi swobodnego wyboru serwis贸w informacyjnych od poszczeg贸lnych nadawc贸w. Dzi臋ki temu u偶ytkownik otrzymuje tylko interesuj膮ce go informacje, bez za艣miecania niechcianymi tre艣ciami. Dla Policji cenne jest to, 偶e mo偶e trafia膰 z szybk膮 informacj膮 do konkretnego odbiorcy zainteresowanego serwisem.

W aplikacji BLISKO Dolno艣l膮ska Policja b臋dzie przekazywa膰:

  • Informacje dotycz膮ce poszukiwa艅 艣wiadk贸w wypadk贸w drogowych, poszukiwa艅 os贸b zaginionych itp.
  • Informacje zwi膮zane z przepisami i bezpiecze艅stwem w ruchu drogowym
  • Informacje dla senior贸w, jak unika膰 zagro偶e艅
  • Ostrze偶enia zwi膮zane z bie偶膮cymi zdarzeniami dotycz膮cymi ogranicze艅 w ruchu drogowym, utrudnieniami na danym obszarze np. wypadkami drogowymi, katastrofami
  • budowlanymi, wyst臋powaniem kl臋sk 偶ywio艂owych oraz r贸偶nego rodzaju innymi sytuacjami kryzysowymi
  • Zagadnienia dotycz膮ce bezpiecze艅stwa, kt贸re warto zna膰

Wszystkie informacje z dolno艣l膮skiej komendy Policji mog膮 by膰 odbierane przez u偶ytkownik贸w, kt贸rzy wybior膮 w aplikacji miejscowo艣膰 z obszaru wojew贸dztwa dolno艣l膮skiego.

Aplikacja BLISKO jest bardzo wygodna, poniewa偶 sama powiadamia o ka偶dym nowym wpisie, podobnie jak przy dostarczeniu wiadomo艣ci SMS. Umo偶liwia u偶ytkownikom wybranie wielu lokalizacji, tzn. mo偶na zaznaczy膰 Wroc艂aw, ale te偶 inne miejscowo艣ci, w kt贸rych bywamy. Po wskazaniu miejsca aplikacja wy艣wietli aktualn膮 list臋 nadawc贸w, kt贸rzy informuj膮 na danym obszarze. S膮 takie lokalizacje, w kt贸rych znajdziemy jedynie nadawc贸w og贸lnopolskich, jednak mo偶na mie膰 pewno艣膰, 偶e b臋d膮 przesy艂a膰 jedynie wiadomo艣ci o charakterze lokalnym.

Aplikacja BLISKO stawia na u偶yteczne tre艣ci bez reklam, do grona jej nadawc贸w mog膮 do艂膮czy膰 tylko okre艣lone podmioty takie jak urz臋dy miast i gmin, sp贸艂ki komunalne, wodoci膮gi, o艣rodki kulturalno - o艣wiatowe i inne o charakterze u偶yteczno艣ci publicznej. Poza nadawcami lokalnymi u偶ytkownik znajdzie te偶 nadawc贸w og贸lnopolskich.

Jednym z powod贸w, dla kt贸rego Policja zdecydowa艂a si臋 na nadawanie w BLISKO jest to, 偶e aplikacja nale偶y do bezpiecznego systemu SISMS, kt贸rego dzia艂anie sprawdza si臋 w kilkuset samorz膮dach, od du偶ych miast do niewielkich gmin m.in. w Gda艅sku, Bydgoszczy, Radomiu, Cz臋stochowie, Be艂chatowie, Legnicy.

Aplikacja jest bezp艂atna, wi臋kszo艣膰 u偶ytkownik贸w smartfon贸w mo偶e j膮 pobra膰 z oficjalnych sklep贸w dystrybucyjnych Google Play (system Android) lub AppStore (system iOS) oraz Windows Store (system Windows Phone). Po zainstalowaniu aplikacji nale偶y wpisa膰 swoj膮 miejscowo艣膰, wybra膰 interesuj膮cego nas nadawc臋 (nadawc贸w), a nast臋pnie zaznaczy膰, z jakich serwis贸w b臋d膮 mogli przes艂a膰 do nas informacje. Aplikacja jest elastyczna, w ka偶dej chwili pozwala na zmian臋 ustawie艅.

Mieszka艅cy Dolnego 艢l膮ska mog膮 ju偶 otrzymywa膰 od Policji wa偶ne dla nich informacje. Im wi臋cej odbiorc贸w, tym skuteczniejszy system powiadamiania. Gor膮co zach臋camy, aby zainstalowa膰 aplikacj臋 BLISKO.

Dostawc膮 systemu jest wroc艂awska sp贸艂ka SISMS, kt贸ra specjalizuje si臋 w informatycznych us艂ugach dla instytucji samorz膮dowych i administracyjnych.

asp. szt. Pawe艂 Petrykowski
(藕r贸d艂o 鈥 KWP Wroc艂aw, SISMS)