艢cie偶ka rowerowa Pieszyce 鈥 Kamionki  i cztery parkingi przy drodze z Kamionek na Prze艂臋cz Jugowsk膮 powstan膮 do ko艅ca 2019. Za inwestycje zap艂aci g艂贸wnie Unia Europejska.

Inwestycje te realizowane b臋d膮 w ramach projektu pn. 鈥濽dost臋pnianie zasob贸w przyrodniczych poprzez budow臋 艣cie偶ek rowerowych na terenie Powiatu Dzier偶oniowskiego鈥. Wnioskodawc膮 projektu jest Stowarzyszenie Ziemia Dzier偶oniowska, do kt贸rego nale偶膮 tak偶e Pieszyce. Projekt b臋dzie realizowany przy wsp贸艂pracy z Powiatem Dzier偶oniowskim i Gmin膮 Pieszyce.

- O stowarzyszeniu
Stowarzyszenie Ziemia Dzier偶oniowska prowadzi dzia艂alno艣膰 na rzecz zrzeszonych w nim gmin i powiatu i ma na celu wspieranie idei samorz膮du terytorialnego, integracj臋 wsp贸lnot lokalnych oraz d膮偶enie do gospodarczego, kulturowego i turystycznego rozwoju Ziemi Dzier偶oniowskiej. Jednym z cel贸w Stowarzyszenia jest aktywne wsp贸艂dzia艂anie na rzecz pozyskiwania 艣rodk贸w zewn臋trznych, kt贸re mog膮 zosta膰 wykorzystane na finansowanie strategicznych projekt贸w dla Ziemi Dzier偶oniowskiej. Cz艂onkami Stowarzyszenia s膮 powiat dzier偶oniowski i gminy: Bielawa, Dzier偶oni贸w, 艁agiewniki, Miejska Dzier偶oni贸w, Niemcza, Pieszyce, Pi艂awa G贸rna.

- O projekcie
Projekt obejmuje w sumie trzy zadania inwestycyjne w Gminie Pieszyce i Gminie Niemcza. Te, kt贸re b臋d膮 realizowane u nas to:
- budowa 艣cie偶ki rowerowej Pieszyce-Kamionki o d艂ugo艣ci 2 km i szeroko艣ci 2 - 3m o nawierzchni z betonu asfaltowego wraz z o艣wietleniem i dwoma k艂adkami;
- udost臋pnianie teren贸w turystycznych i cennych przyrodniczo na terenie Parku Krajobrazowego G贸r Sowich w ramach kt贸rego zostan膮 wykonane parkingi przy drodze  Kamionki-Prze艂臋cz Jugowska, oraz zostanie rozbudowa infrastruktura ma艂ej retencji. W ramach zadania planuje si臋 cz臋艣ciowe dostosowanie infrastruktury do potrzeb os贸b niepe艂nosprawnych.

- Realizacja tego projektu to dow贸d na bardzo dobr膮 wsp贸艂prac臋 Pieszyc z innymi samorz膮dami w powiecie i wreszcie po wielu latach traktowania gminy Pieszyce jako r贸wnoprawnego partnera naszego tr贸jmiasta 鈥 podkre艣la burmistrz Pieszyc 鈥 Dorota Konieczna-Enozel. 鈥 Jako samorz膮dowiec boryka艂am si臋 z tym od pocz膮tku kadencji, ale determinacja, rzetelno艣膰 i wsp贸艂praca z innymi samorz膮dami dzi艣 stawia nas w roli partnera godnego zaufania i z kt贸rym nale偶y si臋 liczy膰. Ta wsp贸艂praca odbywa si臋 na wielu p艂aszczyznach, a realizacja tych zada艅 to w艂a艣nie jeden z jej efekt贸w.


Orientacyjny przebieg planowanej 艣cie偶ki (藕r贸d艂o: maps.google.pl)
przebieg 850

Celem g艂贸wnym niniejszego projektu jest przygotowanie infrastruktury zwi膮zanej z udost臋pnieniem lokalnych zasob贸w przyrodniczych na cele turystyczne poprzez budow臋 艣cie偶ek rowerowych i miejsc postojowych. W wyniku jego realizacji powstan膮 2 艣cie偶ki rowerowe, kt贸rych celem jest udost臋pnienie obszar贸w Natura 2000 w Kamionkach i Arboretum w Wojs艂awicach dla ruchu turystycznego oraz 4 miejsc parkingowych na terenie Parku Krajobrazowego G贸r Sowich w pasie drogowym drogi powiatowej nr 3016 D, stwarzaj膮cych mo偶liwo艣ci obcowania z obszarami cennymi przyrodniczo, w tym z obszarami Natura 2000.
Realizacja projektu nast膮pi do ko艅ca 2019 r. Zadanie realizowane b臋dzie w systemie 鈥瀦aprojektuj i wybuduj". Zakres zadania obejmuje m.in.: wykonanie projektu budowlanego, wykonanie rob贸t budowlanych w zakresie budowy 2 km 艣cie偶ki rowerowej o szeroko艣ci 2-3m (Pieszyce - Kamionki) o nawierzchni z betonu asfaltowego, o艣wietlenia oraz 2 k艂adek nad ciekami wodnymi wraz z oznakowaniem. W czterech lokalizacjach na drodze powiatowej z Kamionek do Prze艂臋czy Jugowskiej powstanie tak偶e 40 miejsc parkingowych.
To dzia艂anie przyczyni si臋 do poprawy warunk贸w poprzez utrzymanie wilgoci siedlisk  gatunk贸w chronionych takich jak: pliszka g贸rska, czosnek nied藕wiedzi, jaszczurka 偶yworodna, 偶mija zygzakowata, zaskroniec zwyczajny, 偶aba trawna, rz臋sorek rzeczka, siniak, konwalia majowa, popielica, orzesznica, ryj贸wka malutka, dzi臋cio艂 czarny, nocek Natterera, a tak偶e siedliska 偶yznej i kwa艣nej buczyny.

Budowa 艣cie偶ki rowerowej b臋dzie kosztowa艂a blisko 1 100 000 z艂. 933 358,82 z艂 zap艂aci Unia Europejska (85%), reszt臋 do艂o偶y gmina. Koszt budowy miejsc parkingowych pokryje Unia Europejska i Powiat Dzier偶oniowski.
logotypy sciezka 850