Poza pieni臋dzmi pozyskiwanymi na realizacj臋 du偶ych inwestycji infrastrukturalnych w Gminie Pieszyce pozyskujemy szereg 艣rodk贸w na dzia艂ania mi臋kkie skierowane do naszych mieszka艅c贸w w ramach dzia艂a艅 prowadzonych przez szko艂y, przedszkola, O艣rodek Pomocy Spo艂ecznej i Miejsk膮 Bibliotek臋 Publiczn膮 鈥 Centrum Kultury w Pieszycach.

czechy1

Jednym z nich s膮 polsko 鈥 czeskie dzia艂ania partnerskie w ramach kt贸rych dzieci z Pieszyc, Bohuslavic i Novej Paki wzi臋艂y udzia艂 w 鈥瀦imowych spotkaniach鈥, kt贸rych celem by艂a przede wszystkim wzajemna integracja i zorganizowanie wolnego czasu. 鈥濻potkania鈥 odbywa艂y si臋 w od 15 do 18 stycznia 2018 r. w Novej Pace (Czechy) w ramach organizowanych w CK ferii zimowych.

Dzieci uczy艂y si臋 jazdy na nartach, p艂ywa艂y w basenie, je藕dzi艂y na 艂y偶wach, zwiedza艂y atrakcje Novej Paki i okolic. Odby艂 si臋 r贸wnie偶 szereg dzia艂a艅 integracyjnych.
Wyjazd odby艂 si臋 w ramach realizacji projektu pn. ,,Kultura i wsp贸艂praca nam wszystkim si臋 op艂aca鈥, kt贸rego warto艣膰 wynosi 1 027 173,63 z艂. Partnerem wiod膮cym prowadz膮cym projekt jest Gmina Pieszyce. Partnerzy projektu to Gmina Bohuslavice nad Metuji i Miasto Nova Paka. Wk艂ad w艂asny z bud偶etu gminy to 128 581,53 z艂. Projekt realizowany b臋dzie do ko艅ca 2020 r.

- To by艂o pierwsze wsp贸lne dzia艂anie w ramach projektu w 2018 r. 鈥 przypomina burmistrz Pieszyc Dorota Konieczna-Enozel. 鈥 Dzi臋ki pozyskanym przez miasto pieni膮dzom dzieci z Pieszyc i czeskiej Novej Paki oraz Bohuslavic b臋d膮 mogli uczestniczy膰 jeszcze w wielu wsp贸lnych wydarzeniach, kt贸re dla mieszka艅c贸w s膮 bezp艂atne.

czechy3 czechy2

W 2018 roku zaplanowano kolejne dzia艂ania, kt贸re maj膮 s艂u偶y膰 poznawaniu swoich obyczaj贸w, kultury, rozwojowi zainteresowa艅 i hobby. Mieszka艅cy b臋d膮 mogli wzi膮膰 udzia艂 w dzia艂aniach pn.:
- Zaproszenie artystyczne,
- Pisanki, kraszanki i baranki po polsku i po czesku,
- P贸jd藕 z nami do bajki,
- Uprawiajmy razem sport,
- Muzyka nas 艂膮czy,
- W臋drowanie w czasie,
- Prezentacje muzyki ch贸ralnej, spotkania rozwijaj膮ce artystycznie,
- 艢wi臋ta w barwach polsko-czeskich w Pieszycach, Tradycje Bo偶onarodzeniowe.

- Zach臋cam mieszka艅c贸w o dopytywanie i zainteresowanie si臋 tematem 鈥 podsumowuje burmistrz Pieszyc. 鈥 Zach臋cam do zapoznania si臋 ze szczeg贸艂ami dzia艂a艅 na stronie internetowej Pieszyc lub bezpo艣rednio w Miejskiej Bibliotece Publicznej 鈥 Centrum Kultury, kt贸re jest bezpo艣rednim wykonawc膮 dzia艂a艅.

MBP-CK w ramach ci膮g艂o艣ci projekt贸w w 2018 r, b臋dzie r贸wnie偶 organizowa艂a Mi臋dzynarodowy plener malarski, dzia艂anie pn. Czesko-Polskie dni w Novej Pace oraz koncert adwentowy w Bohuslavicach.