Czym jest afryka艅ski pom贸r 艣wi艅?
Afryka艅ski pom贸r 艣wi艅 (African Swine Fever - ASF) to gro藕na, wysoce zaka藕na i zara藕liwa choroba wirusowa 艣wi艅 domowych oraz dzik贸w. Wa偶n膮 drog膮 rozprzestrzeniania wirusa ASF jest skarmianie zwierz膮t odpadkami 偶ywno艣ci. Ludzie nie s膮 wra偶liwi na zaka偶enie wirusem ASF, w zwi膮zku, z czym choroba ta nie stwarza zagro偶enia dla ich zdrowia i 偶ycia. Jednak偶e, wyst膮pienie ASF skutkuje nara偶eniem danego kraju na ogromne straty finansowe zwi膮zane g艂贸wnie z ca艂kowitym zablokowaniem mo偶liwo艣ci sprzeda偶y i wywozu 艣wi艅 lub wieprzowiny do kraj贸w wolnych od tej choroby.

Kraj, w kt贸rym wyst膮pi ASF nara偶ony jest na bardzo du偶e straty ekonomiczne w przemy艣le mi臋snym oraz hodowli, powodowane wstrzymaniem obrotu i eksportu 艣wi艅, mi臋sa wieprzowego oraz produkt贸w pozyskiwanych od 艣wi艅, a tak偶e padni臋ciami 艣wi艅 i kosztami likwidacji ognisk choroby.

Pliki .pdf do pobrania:
Apel do hodowc贸w>>
Informacja dla hodowc贸w>>
Informacja dla podr贸偶nych>>
Informacja dla my艣liwych, le艣nik贸w>>
Informacja jak post臋powa膰 w przypadku znalezienia pad艂ego dzika>>

ASF ochrona